آبیاری مدرن سه میلیون هکتار زمین کشاورزی در دستور وزارت نیروست

آبیاری مدرن سه میلیون هکتار زمین کشاورزی در دستور وزارت نیروست

به گزارش ایاگنا به نقل از  وزارت نیرو، «علی اکبر شفیعی» در نشست تخصصی توانمندی‌های داخلی تولید و کاربرد انواع لوله در بخش آب کشور افزود: حدود ۱۸ میلیون هکتار زمین با ظرفیت کشاورزی داریم که حدود هشت میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن مناسب کشت آبی است.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هکتار از این اراضی در پایاب سدها احداث شده اند و حدود ۱۶۴ هزار هکتار شبکه های آبیاری و زهکشی در دست اجرا و حدود ۵۰۰ هکتار نیز در دست مطالعه است.
شفیعی با اشاره به اینکه ۱۶ تا ۱۷ درصد اعتبارات عمرانی کشور در سنوات گذشته به بخش آب اختصاص داشته است، اظهار داشت: برای ۱۶۹ سد در دست بهره برداری و ۱۱۳ سد در دست ساخت، تاکنون بیش از ۲۳۰۰ هزار میلیارد ریال نقدینگی تزریق شده و برای توسعه اهداف آب کشور به ۲۷۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیازمندیم.
این مسوول گفت: حدود ۱۶۹ سد ملی بزرگ با حجم مخزن ۵۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب که با اضافه کردن سدهای استانی زود بازده به حدود ۲۰۳ سد در کشور می رسد، در حال بهره برداری است.
معاون طرح و توسعه شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: بیش از ۳۰۰ سد کوتاه نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی در کشور ساخته شده و در حال بهره برداری است.
وی تعداد سدهای ملی بزرگ در حال ساخت را ۱۱۳ سد با حجم مخزن ۲۰ میلیارد مترمکعب ذکر کرد و گفت: ۹۵ سد بزرگ ملی با حجم مخزن بیش از ۲۹ میلیارد متر مکعب دردست مطالعه است.
معاون طرح و توسعه شرکت مدیریت منابع آب ایران نیاز سالانه آب شرب کشور را ۶ میلیارد متر مکعب، نیاز سالانه آب کشاورزی را ۹۰ میلیارد متر مکعب و نیاز سالانه آب صنعت را ۲ میلیارد متر مکعب ذکر کرد.
علی اکبر شفیعی با اشاره به روش های مختلف انتقال آب از جمله کانال، تونل و لوله گفت: بالغ بر ۵۲۳ کیلومتر تونل انتقال آب در دستور کار داریم که ۲۱۳ کیلومتر آن احداث شده و ۱۷۰ کیلومتر نیز در دست اجرا و ۱۴۰ کیلومتر در دست مطالعه است.
وی ادامه داد: در سه سال گذشته حدود ۲۸۰۰ کیلومتر لوله در اقطار مختلف در بخش آب کشور استفاده شده و مجموع کل لوله های مصرف شده در اقطار مختلف در بخش آب کشور تا نیمه دوم سال ۹۶ به میزان ۱۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر است.
به گزارشایاگنا، پارسال دولت مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی، ۲۴۰۰ میلیارد ریال از تبصره بودجه تحت عنوان اسناد خزانه و به تازگی ۶۵۰۰ میلیارد ریال به توسعه سیستم های نوین آبیاری تخصیص داد.
حدود ۱۸ درصد زمین های آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده، درحالی که در کشورهای پیشرفته دنیا ۵۰ درصد زمین های کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری مجهز است.
مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری بخش کشاورزی اجرای این طرح را موجب افزایش ۴۴ درصدی بازده آبیاری و صرفه جویی چهار هزار و ۴۰۰ مترمکعبی آب اعلام کرد.
از آغاز اجرای این طرح تاکنون نیز یک میلیون و ۵۵۰ هزارهکتار از زمین های کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است.
در برنامه ششم توسعه، سالیانه ۶۰۰ هزار هکتار عملیات آب و خاک اعم از آبیاری تحت فشار، شبکه ها، تجهیز و نوسازی، اقدامات سازه ای و غیر سازه ای پیش بینی شده است که ۴۰۰ هزار هکتار آن به سامانه های تحت فشار اختصاص دارد و در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی اجرایی می شود.

نظر بدهید