ابلاغ توزیع نهاده بدون واسطه

ابلاغ توزیع نهاده بدون واسطه

به گزارش ایاگنا :معاون وزیر جهادبابیان اینکه درنظام توزیع برنج بامشکلاتی مواجه هستیم، گفت: از واردکنندگان نهاده های دامی خواسته شده محصولات خود را با نرخ مناسب عرضه کنند.

علی اکبر مهرفرد در مراسم افتتاحیه نمایشگاه محصولات ارگانیک در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره نابسامانی‌های اخیر بازار نهاده های دامی، افزایش قیمت تمام شده تولیداتی مانند مرغ و تخم مرغ  و اینکه وزارت جهاد کشاورزی چه تدبیری برای حل مشکلات بوجود آمده، اندیشده است؟، اظهارداشت: اتفاقاتی رخ داد که باعث شد که قیمت نهاده های دامی افزایش یابد، یکی از این اتفاقات رشد نرخ ارز بود همچنین افزایش قیمت جهانی برخی کالا یکی دیگر از دلایل این امر بود.
وی اضافه کرد: در این راستا ما اقدامات مختلفی انجام دادیم؛ اول اینکه با مسئولان بانک مرکزی صحبت هایی شده که بدون محدودیت  به نهاده های دامی ارز تخصیص داده شود، همچنین با واردکنندگان صحبت شده که با قیمت های مناسب محصول خود را عرضه کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سازمان حمایت نیز به این مساله ورود پیدا کرده و از واردکنندگان خواسته با قیمت های مناسب که درصد معقولی نیز سود می کنند، نهاده های خود  را عرضه کنند، گفت: همچنین ما به  شرکت های مباشر که در این زمینه شرکت پشتیبانی امور دام است ابلاغ کرده ایم به هر میزان که لازم است به تشکل های تولیدکننده (بدون دخالت  واسطه ها)  نهاده عرضه کنند؛ در نهایت این اقدامات باعث شده رشدی که در یک مقطع ایجاد شده بود مقداری متوقف شود، امیدواریم ادامه این کار بتواند اثر بیشتری بگذارد ضمن اینکه اگر مرغ و تخم مرغ یا هر کالایی به دلیل منطقی با افزایش قیمت مواجه شود، سازمان حمایت در نرخ آن تجدید نظر خواهد کرد.
در نظام توزیع برنج با مشکلاتی مواجه هستیم
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره ممنوعیت ثبت سفارش برنج خارجی و افزایش قیمت این نوع برنج در بازار داخل، اضافه کرد: کشور ما در طول سال به حدود سه میلیون تن برنج نیاز دارد، که از این میزان حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن آن تولید داخل و نزدیک به ۸۰۰ هزارتن وارداتی است؛ در ۵ ماهه نخست سالجاری تقریبا به همین میزان برنج وارد کشور شده است.
مهرفرد با بیان اینکه برنج تولید داخل و وارداتی به میزان کافی در کشور وجود دارد، ادامه داد: در نظام توزیع با مشکلاتی مواجه هستیم که با چنین مسائلی در بازار مواجه شده ایم و در حال بررسی این موضوع هستیم ضمن اینکه ما نگفته ایم واردات برنج خارجی یا هندی ممنوع است بلکه با توجه به اینکه برنج به اندازه کافی تولید و وارد شده، ثبت سفارش واردات را موقتا متوقف کرده ایم و درحال بررسی شرایط هستیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: ممکن است زمانی که جواب مطالعاتمان را گرفتیم دوباره ثبت سفارش را برقرار کنیم؛ احتمال هم دارد این کار را انجام ندهیم.
مهرفرد گفت: احتمال دارد مشکلی که در نظام توزیع بوده این اشکال را برطرف کنیم، البته نظام توزیع در مسئولیت اصناف و اصناف هم تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، باید با همکاری وزارت صنعت این مساله را حل کنیم.

نظر بدهید