برداشت لیموترش در هرمزگان به ۸۰ هزار تن رسید

برداشت لیموترش در هرمزگان به ۸۰ هزار تن رسید

بیماری جاروئک از عملکرد عامل بیماری (فیتوپلاسما) در لیموترش است که مشابه عملکرد ویروس HIV یا ایدز در انسان عمل می‌کند و پس از ظهور موجب مرگ سریع گیاه می‌شود؛ لذا اطلاق بیوتروریسم به این روکاریوت فاقد دیواره سلولی چندان صحیح نیست.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری با اعلام این خبر گفت: لیموهای برداشت‌شده حدود ۸۰ درصد محصول باغ‌های هرمزگان است.

مسعود گرگیج افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت ۱۲۶ هزار تن لیموترش از ۱۱ هزار و ۳۰۰ هکتار باغ‌های استان برداشت شود.

وی خاطرنشان کرد: برداشت لیمو از اوایل خرداد آغاز شده و تا پایان شهریورماه ادامه دارد، اما برآوردها حاکی است که محصول برداشت‌شده به‌علت خسارت‌های ناشی از بیماری جاروئک جادوگر در مقایسه با سال گذشته تفاوت چندانی ندارد و افزایش پنج درصدی داشته است.

جادوگر در تدارک برچیدن لیموترش‌ها است

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نقاط مهم کشت لیموترش را شهرستان‌های میناب، رودان و بندرعباس برشمرد و ادامه داد: مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری‌های لیمو، تغذیه مناسب، اجرای برنامه‌های رادیویی و ترویجی و همچنین توزیع مناسب کود در افزایش تولید در سطح هکتار این محصول تأثیر بسزایی داشته است، اما به‌دلیل بروز بیماری جادوی جاروگر در سال گذشته کانون‌های آلودگی این بیماری حذف شده که دلیل اصلی کاهش سطح زیر کشت لیمو در سال جاری است.

گرگیج تصریح کرد: این بیماری برای نخستین‌بار در سال ۱۳۶۵ در عمان و سپس در سال ۱۳۶۸ در امارات متحده عربی مشاهده شد و مطالعات اولیه در این کشورها نشان می‌دهد که عامل بیماری به‌وسیله حشرات (مانند زنجرک‌ها) به لیموترش انتقال یافته است.

وی یادآور شد: عامل بیماری جادوی جادوگر یا جاروئک لیموترش یک پروکاریوت فاقد دیواره سلولی به نام فایتو پلاسمایی است که در ابتدا باعث کوچکی برگ‌ها و ایجاد شکلی مشابه جارو در برگ‌ها و سپس در مدت سه تا شش سال باعث مرگ گیاه می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان تأکید کرد: عملکرد عامل بیماری (فیتوپلاسما) در لیموترش مشابه عملکرد ویروس HIV یا ایدز در انسان است؛ زیرا عامل بیماری در مراحل اولیه آلودگی دارای یک دوره کمون است و پس از ظهور باعث مرگ سریع گیاه می‌شود.

گرگیج اظهار داشت: در طرح جایگزینی باغ‌های آلوده به بیماری جاروئک درختان جایگزینی از قبیل انبه، نخل، پاجوش و نهال کشت بافت، گواوا، کنار و سایر مرکبات غیرمیزبان در دستور کشت قرار گرفته است.

وی در پایان هرمزگان را با سطح زیر کشت ۹ هزار و ۴۰۰ هکتار رتبه نخست استان در تولید لیمو برشمرد و گفت: تازه‌خوری، تهیه آبلیمو، تهیه اسانس و لیمو ازجمله مصارف لیموی هرمزگان است./

1 نظر

نظر بدهید