بهره برداری از ۸۱ طرح کشاورزی در آذربایجان شرقی

بهره برداری از ۸۱ طرح کشاورزی در آذربایجان شرقی

کریم مهری  رئیس سازمانه جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت: ۴۱ طرح در حوزه آب و خاک شامل آبیاری تحت فشار و استخر ذخیره آب، ۹ طرح مربوط به تولیدات دامی از جمله مرغداری و دامداری، ۴ طرح در حوزه تولیدات گیاهی، ۶ طرح مربوط به صنایع کشاورزی، ۱۳ طرح در حوزه شیلات و آبزیان، ۳ طرح در حوزه زنان و ترویج، ۴ طرح مربوط به عشایر و یک طرح در حوزه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در هفته دولت بهره برداری می شود.
وی از افتتاح مرغداری تخمگذار به ظرفیت ۵۲ هزار قطعه و بهره برداری از بخشی از پایاب سد علویان در هفته دولت خبرداد و گفت: واحد بوجاری و تولید بذر، اجرای کانال آبیاری و زهکشی به طول ۱۷ هزار و ۳۸۰ متر مربع ، واحد پرورش ماهیان سردآبی، گلخانه شاخه بریده به مساحت ۶ هزار مترمربع و پروژه ۵۰ هکتاری سامانه نوین آبیاری از دیگر طرح هایی است که به مناسبت هفته دولت بهره برداری می شود.
وی با اشاره به تهیه نقشه راه توسعه کشاورزی استان آذربایجان شرقی و تدوین سند تدبیر توسعه در قالب ۹ هسته کلیدی ، خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، توسعه بخش کشاورزی مورد توجه قرار گرفته و افزایش اعتبارات زیر بخش کشاورزی در استان در دستورکار است.
امروز همچنین نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای سه ساله بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی در محل ساختمان شماره یک سازمان جهاد کشاورزی استان در تبریز گشایش یافت .
در این نمایشگاه توایمندی های زیربخش های مختلف باغبانی، زراعی ، امور دام ، شیلات، مکانیزاسیون، حفظ نباتات،آب و خاک، دامپزشکی، مرکز بیوتکنولوژی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، سازمان تعاون روستائی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی به نمایش گذاشته شده و از امروز تا ۸ شهریور در ساعت اداری قابل استفاده برای عموم مردم خواهد بود .
بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با برخورداری از ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی، ۲۰ درصد اشتغال، ۱۳٫۲ درصد صادرات غیر نفتی و ۸۰ درصد مواد غذایی مورد نیاز کشور شامل محصولات زراعی و باغی جایگاه والایی در اقتصاد ملی دارد.
مساحت کل اراضی کشاورزی استان یک میلیون و ۲۲۲ هزار هکتار است که از این میزان ۸۰۵ هزار هکتار اراضی زیر کشت دیم و ۲۹۴هزار هکتار نیز اراضی زیر کشت آبی است؛ اراضی زیر کشت محصولات دائمی نیز ۱۲۳ هزار هکتار وسعت دارد.
از دوم تا هشتم شهریور به مناسبت شهادت دو یار دیرین امام (ره) و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر به عنوان هفته دولت نامگذاری شده است.

نظر بدهید