جولان لیمو قاچاق در قطب کشاورزی هرمزگان

جولان لیمو قاچاق در قطب کشاورزی هرمزگان

برداشت لیموترش از باغ های شهرستان رودان از نیمه دوم خرداد ماه آغاز و در نخستین روزهای برداشت، هرکیلوگرم از این محصول با قیمت ۱۸۰ هزار ریال به بازار عرضه شد.
اما دیری نپایید که اوضاع خرید و فروش لیموترش به واسطه وجود دلال ها و لیمو قاچاق در بازار، نابسامان و با افت شدید قیمت مواجه شد و این امر نارضایتی باغداران منطقه را درپی داشت.
باغداران رودانی که هم اکنون درحال برداشت این محصول هستند و نیاز به حمایت دستگاه هایی نظیر جهاد کشاورزی و تعاون روستایی دارند، از پایین بودن قیمت لیموترش به شدت گلایه مندند.
کشاورزان رودانی که امسال نیز برای تولید و برداشت محصول لیموترش هزینه های زیادی را متحمل شده اند، می گویند که هزینه های تولید و برداشت لیموترش از قیمت فروش آن پیشی گرفته و آنان را متضرر کرده است.
این باغداران با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از محصول منطقه بر اثر خشکسالی و بیماری جاروک لیموترش از بین رفته است، ادامه دادند: انتظار می رفت امسال لیموترش با قیمت خوب و راضی کننده ای به فروش برسد اما وجود لیموی قاچاق و افت محسوس قیمت این محصول، آب پاکی را روی دست کشاورزان منطقه ریخته و سود آن همچون گذشته، به جیب دلال ها می رود.
یک باغدار رودانی در گفت و گو با ایرنا’ با اشاره به قیمت لیموترش در منطقه، افزود: هم اکنون هر یک کیلو گرم لیموترش درجه یک با قیمت ۷۰ هزار ریال و لیموی درجه دو با قیمت ۵۰ هزار ریال از باغداران خریداری می شود که این رقم در مقایسه با هزینه های بالای تولید، بسیار ناچیز بوده و نارضایتی شدید تولید کنندگان منطقه را در پی داشته است.
احمد نجفی با تاکید بر اینکه افت محسوس قیمت محصول لیموترش کشاورزان منطقه را با مشکلات متعددی روبرو و آنان را متضرر ساخته، بیان کرد: کشاورزان مبلغ قابل توجهی برای تولید محصول ازجمله خرید ، تامین کود ، سموم، آبیاری (بهای آب و برق) و دستمزد در بخش های کاشت، داشت وبرداشت هزینه کرده اند، اما با وضعیت کنونی قیمت لیموترش، جز ضرر و زیان، چیز دیگری عاید تولید کنندگان نشده است.
وی اضافه کرد: بهره برداران منطقه در شرایطی بسیار سخت محصولات کشاورزی را تولید می کنند اما در بیشتر موارد، این قشر سخت کوش و تلاشگر نه تنها سودی از تولید محصولات نمی برند بلکه حتی محصول خود را زیر قیمت تمام شده، به فروش می رسانند.
کشاورز دیگری با بیان اینکه سود حاصل از فروش محصولات کشاورزی همواره به جیب واسطه ها می رود، اظهار داشت: دلال ها تنها کسانی هستند که همیشه بیشترین سود حاصل از تولید محصولات کشاورزی را به جیب می زنند و درآمدی که باید کشاورز بعنوان یکی از مهمترین عناصر در تولید محصولات کشاورزی از آن بهره مند شود، نصیب واسطه ها می شود.
رضا محمدی افزود: برخی از بهره برداران این توانایی را دارند که محصول تولید شده را پس از تولید و برداشت به بازارهای داخلی و حتی بین المللی حمل و عرضه کنند و سود حاصل از فروش، مستقیم به جیب خود آنان می رود اما در این میان متضرران واقعی آن دسته از کشاورزانی هستند که بعلت نداشتن توان مالی، از سر ناچاری محصول خود را به واسطه ها و دلال ها می فروشند.
وی کوتاه کردن دست دلال ها از بازار عرضه و تقاضا را بزرگترین و مهمترین مطالبه کشاورزان منطقه دانست و گفت: سال هاست که بهره برداران منطقه با مشکلاتی نظیر خشکسالی، جاروک لیموترش و هزینه های بالای تولید دست و پنجه نرم می کنند و مسئولان همواره از تلاش برای کوتاه کردن دست واسطه ها از بازار عرضه و فروش خبر می دهند اما این وعده نیز مانند وعده ایجاد صنایع تبدیلی، همچنان عملی نشده است.
باغدار دیگری با تاکید بر ضرورت کمرنگ کردن نقش واسطه ها از سوی دولت و تشکل های صنفی، خاطر نشان کرد: نقش واسطه ها در بخش کشاورزی همچنان پررنگ است و کشاورزان نیز بنا به دلایلی، ناچار به فروش محصولات خود به این قشر هستند اما همین کشاورزان به شدت اعتقاد دارند که تنها رنج و زحمت تولید محصولات کشاورزی بر دوش آن هاست و سود اصلی تمام این زحمات شبانه روزی را دلال ها، به جیب می زنند.
مهران نجفی با تاکید بر اینکه در بازار عرضه و فروش محصولات کشاورزی، حرف حرفِ خریدار است، ادامه داد: نداشتن نقدینگی و هزینه های بالای حمل و عرضه محصول به بازارهای داخلی و خارجی، از جمله عواملی است که موجب می شود بهره برداران بخش کشاورزی برخلاف میل باطنی، برای به فروش رساندن محصول به سمت دلال ها گرایش پیدا کنند.
وی اضافه کرد: دسترسی نداشتن به بازار مناسب و ساماندهی نشدن شرکت های تعاونی برای خرید محصولات موجب شده گرایش به دلال ها از سوی کشاورزان بیشتر شود و از آنجائیکه بیشتر کشاورزان امکان حمل بار به بازار را ندارند، از سر ناچاری محصول خود را با قیمت پایین تر به دلال ها می فروشند.
نجفی با بیان اینکه هزینه های کاشت، داشت و برداشت با وجود افزایش دستمزد کارگر و نهاده های کشاورزی، حمایت دولت را می طلبد، نه حضور واسطه ها را، خاطر نشان کرد: نبود نظارت بر فعالیت دلال ها و نداشتن تعهد واقعی از سوی تعداد پرشماری از این واسطه ها موجب شده وضعیت عادی بازار دچار مشکل شود و محصولات کشاورزی با قیمت ناچیز از تولیدکنندگان خریداری و همان محصول با قیمت بالا به مصرف کنندگان عرضه شود.
کشاورز دیگری برحمایت جدی و بیش از پیش دولت از بخش کشاورزی تاکید کرد و افزود: دولت باید با هدایتگری تولید، خرید و توزیع و سامان دهی تشکل ها و تعاونی ها در سیستم عرضه محصولات کشاورزی، دست دلال ها و واسطه ها را از نظام توزیع کوتاه کند و اجازه ندهد این گروه سودجو، منابع درآمدی کشاورزان را به نفع خود، ضایع کنند.
محمد زارعی با اشاره به نقش تعاونی های روستایی در خرید و توزیع محصولات کشاورزی، اظهار داشت: در صورتی که این تعاونی ها به درستی مدیریت شوند و محصولات کشاورزان را در زمان تولید با قیمت مناسب خریداری کنند، کشاورزی رونق خواهد گرفت.
در میان موج اعتراض باغداران نسبت به افت قیمت محصول لیموترش، پدیده دیگری به نام لیموی قاچاق در بازار لیموترش رودان خودنمایی می کند، میهمان ناخوانده ای که تهدیدی جدی برای تولید داخلی محسوب می شود.
در روزهای اخیر در حالیکه باغداران منطقه در گرمای بالای ۵۰ درجه مشغول برداشت محصول تولیدی خود بودند، خبر کشف لیموی قاچاق در بازار لیموی رودان، همچون بمبی ویرانگر بر بازار خرید و فروش این محصول آوار شد.
بعد ازجاروک لیموترش ، کابوس تلخ و کشنده ای که بی رحمانه خواب کشاورزان را آشفته کرده، اکنون نوبت به لیموی قاچاق رسیده تا خواب و آرامش را از تولیدکنندگان و باغداران منطقه، سلب کند.
خبرنگار ایرنا در رودان برای پیگیری موضوع و روشن شدن قضیه به سراغ مسئولان در جهاد کشاورزی این شهرستان رفت.
مدیرجهاد کشاورزی رودان با تأیید خبر کشف محموله های لیموی قاچاق در رودان، اظهار داشت: ازاسفندماه سال ۹۴ تاکنون، چهار محموله لیموی قاچاق در منطقه کشف وبرای سیرمراحل قانونی به تعزیرات حکومتی معرفی شده است.
سهراب مرشدی از پدیده لیموی قاچاق بعنوان معضلی بزرگ فراروی کشاورزی منطقه یاد کرد و ادامه داد: لیموی قاچاق از مبدأ عمان و پاکستان وارد کشور می شود و شماری از خریداران عمده و خرده پا، بصورت مخفیانه لیموی قاچاق را با محصول تولیدی منطقه مخلوط و به بازار مصرف عرضه می کنند.
وی اضافه کرد: ورود لیموی قاچاق با قیمت نازل، موجب برهم زدن تعادل بازار شده و با توجه به اینکه این محصول که بصورت قاچاق وارد کشور می شود و هیچگونه گواهی بهداشتی از کشور مبدأ ندارد، ممکن است دارای مشکلات بهداشتی باشد و سلامت جامعه را نیز تهدید کند.
مرشدی اظهار داشت: پس از شانکر باکتریایی و جاروک لیموترش که با از بین بردن باغ های منطقه، خسارات جبران ناپذیری را بر اقتصاد و اشتغال منطقه وارد کرده است، اینک نوبت به لیموی قاچاق رسیده تا بار دیگر پایه های اشتغال و اقتصاد منطقه را متزلزل سازد.
وی ادامه داد: تا قبل از شیوع جاروک، بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی رودان به لیموترش اختصاص داشت و سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن محصول تولید و به بازارهای مصرف داخلی و خارجی عرضه می شد و این شهرستان دو درصد از لیموی مورد نیاز جهان را تأمین می کرد.
مرشدی اضافه کرد: باوجود تمامی تلاش ها و مبارزه با ناقل بیماری و مدیریت این آفت، تاکنون حدود شش هزار هکتار از باغ های لیموترش منطقه امحاء شده است.
وی، بدهی های معوقه باغداران منطقه به بانک های عامل را از دیگر پیامدهای شیوع بیماری جاروک لیموترش در این شهرستان برشمرد.
مرشدی ادامه داد: در راستای حمایت از باغداران و تولیدکنندگان و براساس بند ‘د’ تبصره ۱۱ برنامه بودجه سال ۹۴، اسامی کشاورزان خسارت دیده که سررسید باز پرداخت وام های آنان سال ۹۴ بود، جهت امهال سه ساله و پرداخت سود و دیرکرد تسهیلات آنان توسط دولت، به سازمان مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه ارسال شده است.
وی تخصیص اعتبار جهت امحاء باغ های آلوده و جایگزینی آن با ارقام دیگر مرکبات و میوه های گرمسیری، تخصیص اعتبار جهت تجمیع باغ های پیر و فرسوده، تخصیص اعتبار جهت اجرای سیستم آبیاری تحت فشار و خرید و توزیع نهال یارانه ای را از جمله اقدامات دولت در راستای حمایت از بخش کشاورزی منطقه برشمرد.
مرشدی با اشاره به سطح زیرکشت محصول لیموترش در منطقه، اظهار داشت: هم اکنون هفت هزار هکتار از اراضی شهرستان به کشت لیموترش اختصاص دارد که حدود شش هزار و ۵۰۰ هکتار آن از نوع مکزیکین لایم و ۵۰۰ هکتار دیگر نیز از نوع پرشین لایم می باشد.
وی با بیان اینکه برداشت محصول لیموترش از باغ های منطقه آغاز شده، خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود امسال حدود ۱۱۰ هزار تن محصول از باغ های منطقه برداشت و به بازار مصرف عرضه شود ومحصول تولیدی پس از برداشت به استان های تهران و فارس حمل می شود.
برداشت محصول لیموترش از ۱۶ خردادماه در این شهرستان آغاز شده و تا پایان شهریورماه ادامه دارد ،در سال گذشته از هفت هزار هکتار از سطح زیر کشت لیموترش بیش از ۸۵ هزار تن محصول برداشت و به بازار مصرف عرضه شد.
شهرستان رودان با بیش از یکصد هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شرق شهرستان بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع است.
رودان یکی از قطب های مهم کشاورزی هرمزگان است و اشتغال و اقتصاد آن وابسته به کشاورزی است و هم اکنون ۸۰ درصد از جمعیت این شهرستان بطور مستقیم و غیر مستقیم در بخش کشاورزی، دامداری و صنایع وابسته به آن مشغول فعالیت هستند.
هم اکنون ۴۳ هزار هکتار از وسعت این شهرستان زیر کشت محصولات کشاورزی می باشد که از این میزان ۳۲ هزار هکتار به محصولات باغی و ۱۱ هزار هکتار به محصولات زراعی اختصاص دارد که ۲۷ هزار هکتار از سطح زیر کشت شهرستان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز می باشد.

نظر بدهید