خرماها خشکید و لیموترش‌ها جارو شد

خرماها خشکید و لیموترش‌ها جارو شد

دمای ۶۰ درجه بالای صفر یک میلیون و ۲۵۰ هزار اصله نخل خرما را چنان زمین‌گیر کرد که ۲۴ هزار تن خرمای تولیدی از بین رفت و جاروی جادوگر نیز برداشت لیموترش در دلگان را متوقف کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلگان در جنوب سیستان و بلوچستان امروز در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری با اعلام این خبر گفت: شیوع جاروی جادوگر باغ‌های لیموی شهرستان دلگان از سال ۷۶ باعث شد ضمن روند نزولی حجم تولید طی سه سال گذشته سطح کل باغ‌های لیمو درگیر آن شود.

یارمحمد بامری افزود: ۲۵ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی شهرستان دلگان زیر کشت انواع محصولات کشاورزی قرار گرفته، اما برداشت لیموترش به‌علت شیوع گسترده جاروئک متوقف شده است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون باغ‌هایل لیمو خشکیده‌اند و به کشاورزان توصیه می‌شود سایر مرکبات را جایگزین لیموترش کنند، هرچند باد گرم سیستان نیز مشکلات یبرای کشاورزان به‌وجود می‌آورد که باعث ریزش شکوفه‌های میوه می‌شود.

۲۵ هزار تن خرما از بین رفت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلگان ادامه داد: بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار اصله درخت خرما در سطح چهارهزار و ۸۰۰ هکتار تولیدات دلگان را شامل می‌شوند.

بامری تصریح کرد: هرچند ۸۰ درصد خرمای دلگان را مضافتی و ربی شامل می‌شود، اما گونه‌های آشوبه، برفی، کتومی، سرچاهی و شکری نیز در این شهرستان تولی می‌شود.

وی یادآور شد: هرچند دستگاه‌های غیررسمی دمای تا ۶۰ درجه بالای صفر را ثبت کرده‌اند، اما هواشناسی افزایش دما فقط تا ۵۲ درجه را تأیید کرده است.

بامری تأکید کرد: در چنین درجه‌ای از دمای هوا، خوشه‌های خرما خشکیده و به زمین ریختند و ۸۰ درصد محصول از بین رفت.

وی اظهار داشت: برآورد اولیه خسارت ۷۰ میلیارد ریال بوده، اما با توجه به پوشش بیمه‌ای ۹۰ درصدی انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر برای جبران خسارت کشاورزان اقدام شود.

تولید ۱۵۰ تن چای ترش در دلگان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلگان از سطح زیر کشت ۲۵۰ هکتاری چای ترش در دلگان خبر داد و گفت: ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم چای ترش دوساله از اراضی دلگان برداشت می‌شود.

بامری همچنین افزود: چای ترش نقش مهمی در اقتصاد و درآمد روستاییان دارد و رونق تولید این محصول می‌تواند نقش مؤثری در اقتصاد روستاییان به جا بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: چای ترش یا چای مکی سرشار از آهن، مس، اسیدسیتریک، آنتوسیانین و ویتامین‌های C است که برای ۲۰۰ نفر از کشاورزان فرصت شغلی فراهم کرده است./

1 نظر

نظر بدهید