سطح کشت برنج در استان‌های غیرشمالی تا سال ۹۹ به صفر می‌رسد

سطح کشت برنج در استان‌های غیرشمالی تا سال ۹۹ به صفر می‌رسد

بر اساس برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی سطح کشت برنج در استان‌های غیرشمالی تا سال ۱۳۹۹ خورشیدی به صفر می‌رسد.

مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری با اعلام این خبر گفت: برداشت برنج تا اواخر آبان‌ماه ادامه دارد و واردکنندگان باید تا آن زمان صبر کنند.

کاوه خاکسار افزود: بر اساس آمار گمرک تاکنون تنها ۶۰۰ هزار تن برنج به کشور وارد شده که به‌نظر نمی‌رسد این مقدار به تولید داخل لطمه وارد کند.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت تولید مناسب است و قیمت نیز در استان‌های شمالی جوابگوی هزینه‌کردهای شالیکاران هست.

خاکسار ادامه داد: پس از برداشت کشت اصلی، کشت مجدد و راتون، هریک در سطح ۵۰ هزار هکتار قابل پیش‌بینی است.

وی دلیل کیفی بودن برنج کشت راتون و مجدد را تولید در هوای خنک برشمرد و تصریح کرد: رشد برنج در شرایط خنک، باعث افزایش کیفیت، اما پایین آمدن عملکرد می‌شود.

خاکسار یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود تولید برنج سفید در سال جاری کمتر از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن نباشد.

وی تأکید کرد: کشت برنج در سطح ۵۷۰ هزار هکتار به همراه راتون و مجدد، باعث افزایش تولید حداقل ۴۵۰ هزار تنی در سال جاری خواهد شد.

کاهش سطح کشت برنج در اصفهان به ۴۰۰۰ هکتار

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه در برخی مناطق غیرشمالی، سطح زیر کشت رو به کاهش است، اظهار داشت:‌سطح کشت برنج در خوزستان از ۱۱۰ هزار به ۵۵ هزار هکتار رسید و در استان فارس از ۷۰ هزار به ۳۴ هزار هکتار تقلیل یافته است، در حالی که سطح کشت برنج در استان فارس از ۱۸ هزار به چهارهزار هکتار کاهش یافته است.

خاکسار همچنین گفت: در حاشیه سدها به غیر از برنج، محصول دیگری قابل کاشت نیست؛ بنابراین مشکلی از لحاظ کم‌آبی به‌وجود نخواهد آمد.

وی از برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای به صفر رساندن سطح کشت برنج در استان‌های غیرشمالی تا سال ۱۳۹۹ خبر داد و افزود: ممکن است سطح کشت برنج در استان‌های غیرشمالی به صفر مطلق نرسد، اما برنامه کاهش در دستور کار است.

خاکسار خاطرنشان کرد: برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برای افزایش عملکرد و اشتغال در صورت تخصیص اعتبار از سال آینده آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: افزایش عملکرد در واحد سطح باید طی سال‌های آینده به مرور افزایش یابد تا به اهداف طرح دست یابیم.

برگزاری کارگاه آموزشی برای کشت‌های جایگزین

مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از برگزاری کارگاه آموزشی برای آموزش بهره‌برداران استان‌های غیرشمالی به کشت‌های جایگزین خبر داد و تصریح کرد: این کارگاه در آذرماه سال جاری در تهران برپا شده و محصولات جایگزین برنج معرفی می‌شود.

خاکسار یادآور شد: بحث و تبادل نظر برای معرفی محصولات جایگزین برنج در این کارگاه عنوان می‌شود تا بهره‌برداران بهترین انتخاب را داشته باشند.

وی در پایان تأکید کرد: در حال حاضر ماش، آفتابگردان و ارزن از محصولاتی است که در برخی استان‌های غیرشمالی جایگزین برنج شده است./

نظر بدهید