صادرات ۴۵ درصدی محصولات باغی مرند

صادرات ۴۵ درصدی محصولات باغی مرند

دو هزار هکتار از باغات انگور شهرستان ملکان از سوی گروه های جهادی و بسیج دانشجویی علیه آفت زنجره مو آفت زدایی شد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، منوچهر رحمانی افزود: بقیه تولیدات باغی به صورت تازه خوری و یا پس از فراوری در خود شهرستان و یا سایر نقاط کشور مصرف می شود.
وی با اشاره به اینکه سالانه در حدود ۴۴ هزار تن زردآلو در این شهرستان تولید می شود، گفت: از این میزان تولید ۲۵درصد به صورت تازه خوری مصرف و ۷۵درصد فرآوری می شود.

وی گفت: به علت حوادث طبیعی اوایل بهار از جمله سرمازدگی و عدم تلقیح گل درختان زردآلو کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی تولید این محصول در سال جاری پیش بینی می شود.
رحمانی خاطرنشان کرد: شهرستان مرند از نظر تولید زردآلو در سطح استان مقام اول را به خود اختصاص داده است و حدود ۳۰۰۰ نفر در امر تولید و فرآوری این محصول اشتغال دارند.
وی با اشاره به اینکه ۳۵ واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی در این شهرستان فعال است، گفت: زردآلو، سیب، گردو، بادام، پسته، آلو، گوجه سبز، گیلاس و آلبالو از جمله محصولات باغی این شهرستان است.
رحمانی با بیان اینکه شهرستان مرند به عنوان بزرگترین قطب تولید خشکبار قیسی محسوب می شود، گفت: کشاورزان شهرستان به تولید قیسی اهمیت زیادی می دهند و سالهاست از طریق آبا و اجداد خود نحوه تولید قیسی و برگه را به صورت سینه به سینه حفظ کرده اند و اکنون نیز با تکیه بر تجربه و امکانات سنتی در تولید قیسی حرف اول را در منطقه می زنند.
شهرستان مرند با توجه به شرایط اقلیمی و استعدادهای طبیعی و به لحاظ قرار گرفتن در دامنه رشته کوه میشاب مستعد کشاورزی بوده و دارای ۹۵ هزار و ۴۲۰ هکتار اراضی زراعی و باغی است که ۱۲ هزار و ۹۲۸ هکتار آن را اراضی باغی تشکیل می دهد.
شهرستان مرند در ۷۰ کیلومتری شمالغرب تبریز واقع است.

نظر بدهید