صنوبر جایگزین سبزی‌کاری‌های آلوده جنوب تهران می‌شود

صنوبر جایگزین سبزی‌کاری‌های آلوده جنوب تهران می‌شود

طالب امین‌پور مجری طرح توسعه زراعت چوب در گفت‌وگو با ایاگنا در مورد اجرای طرح تنفس جنگل و نگرانی برخی از بخش‌های صنعتی که چوب مورد نیاز خود را از جنگل‌های کشور تأمین می‌کردند، اظهار داشت: زراعت چوب امری زمان‌بر است که تقریبا ۵ سال پس از کشت نهال به ارزش اقتصادی می‌رسد و در دو سه سال اول دو راه وجود دارد، یکی آن که از طریق واردات نیاز را تأمین کنیم که آن هم حساسیت‌های خاص خود را دارد، راه دوم کشت علوفه در پای نهال کاری در سالهای اول و کسب درآمد است.

وی ادامه داد: باید مبادی ورودی کشور به مسائل قرنطینه‌ای مجهز شود، تا با مشکلات جدید روبه‌رو نشویم و سوله‌هایی برای ذخیره و دپوی چوب وارداتی و طی مراحل قرنطینه‌ای ایجاد شود.

مشاور رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع افزایش سطح زیر کشت چوب را یکی دیگر از طرح‌هایی عنوان کرد که در برنامه ششم توسعه بر آن تأکید شده و گفت: از سال ۸۴ که زراعت چوب به مرور توسط مردم به ویژه در استان‌های شمالی آغاز شده، تا کنون ۲۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت زراعت چوب ثبت شده و برخی از مردم هم به شکل خودجوش وارد این طرح شده‌اند.

وی توصیه کرد: آنهایی که تمایل به کشت چوب دارند، از کلونی‌های پربازده و سازگار با محیط زیست و اصلاح‌شده استفاده کنند.

امین‌پور همچنین به کمبود آب شیرین در کشور اشاره کرد و گفت:‌ به دنبال آن هستیم که به جز استان‌های شمالی که پر بارش هم هستند، در سایر نقاط کشور به ویژه نقاط گرمسیری از آب‌های غیرمتعارف مانند فاضلاب‌ شهری و پساب‌ صنعتی برای زراعت چوب استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه ۷ هزار هکتار از مزارع جنوب تهران با آب فاضلاب آبیاری می‌شوند، گفت: این مسئله برای سلامت شهروندان مضر است و به دنبال آن هستیم، زراعت نهال صنوبر را برای تولید چوب جایگزین آن کنیم که مواد معدنی موجود در خاک این منطقه برای کشت چوب بسیار هم مفید است.

به گفته مجری توسعه زراعت چوب نهال اکالیپتوس، نهال گز و همچنین پده به عنوان گونه‌ای از خانواده صنوبر که بومی ایران نیز هست، قابل کشت در بیشه‌زارها و نقاطی که ماندآب‌ها رشد می‌کنند که به شوری آب هم مقاوم هستند.

وی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه  تعهد داریم که ۷۵ هزار هکتار زراعت چوب انجام دهیم که امسال ۱۰ هزار هکتار آن انجام شده است.

وی ارائه تسهیلات ارزان و در اختیار گذاشتن نهار رایگان از طریق نهالستان‌های منابع طبیعی هر استان را از جمله حمایت‌های طرح توسعه زراعت چوب عنوان کرد و گفت:‌ در سه سال اول کشت نیز پوشش بیمه‌ای مزرعه‌ها را هم بر عهده گرفته‌ایم.

به گزارش ایاگنا، زراعت چوب در هر مزرعه پس از ۵ سال به ثمر  می‌نشیند و گفته می‌شود در هر هکتار ۵۰ تن چوب قابل برداشت است.

استان‌های اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، مرکزی، زنجان، قزوین و اطراف تهران مستعدترین استان‌ها کشور پس از استان‌های سبز شمالی برای زراعت چوب هستند.

به دلیل کاهش تراکم جنگل‌های شمال و خطر تخریب جنگل‌های کشور به دلیل برداشت بی‌رویه چوب طرح تنفس جنگل با مصوبه مجلس از امسال طی یک طرح ۵ ساله آغاز شده که طرح زراعت چوب برای تأمین نیازهای صنعتی در دستور کار قرار گرفته است.

نظر بدهید