نشاکاری در شالیزارهای مازندران پایان یافت

نشاکاری در شالیزارهای مازندران پایان یافت

به گزارش ایاگنا، نخستین بوته برنج امسال از رقم طارم محلی در زمین شالیزاری روستای بولیده شهرستان محمودآباد به صورت مکانیزه نشاکاری شده است.

شالیکاران مازندرانی به ویژه کشاورزان حوضه آبریز هراز کار نشای برنج را به طور رسمی از نیمه دوم فروردین ماه آغاز کردند و اواخر خردادماه پایان کشت این محصول در زمین های شرق و کوهپایه ای در استان است.
از آنجا که زمین های شرق و بالا دست استان مازندران زیر کشت دانه روغنی کلزا ، گندم و جو می رود ، این زمین ها دیرتر از زمین های واقع در دشت و غرب استان نشاکاری می شوند.
طارم محلی ، هاشمی و فجر از رقم های کم محصول و رایج برنج در مازندران است .
بر اساس اعلام جهاد کشاورزی ، امسال حدود ۷۰ درصد از شالیزارهای استان زیر کشت این سه رقم برنج قرار دارد.
شالیکاران شهرستان های فریدونکنار ، آمل ، بابل ، بابلسر و محمودآباد در حوضه آبریز هراز امسال حدود ۴۵ روز زودتر از مناطق شرقی استان کشت و کار برنج را آغاز کردند و هم اکنون شالی این زمین ها در مرحله ظهور خوشه قرار دارد.
** نشای شالی برنج در ۲۱۳هزار هکتار از زمین های مازندران
عزیز الله شهیدی فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایاگنا با بیان اینکه امسال ۲۱۳هزار هکتار از زمین های شالیزاری زیر کشت برنج رفته است، گفت: حدود ۶۰ هزار هکتار از زمین ها به صورت مکانیزه نشا شده است.
وی با بیان اینکه ۷۰هزار هکتار از شالیزار های استان زیر کشت ارقام پرمحصول از جمله شیرودی و فجر رفته است، خاطر نشان کرد: سطح زیر کشت امسال برنج در استان مازندران با سه هزار هکتار بیشتر نسبت به سال قبل ۲۱۳هزار هکتار رسیده است.
معاون جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه با اضافه شدن یک هکتار به کشت شالی برنج ، وابستگی به واردات برنج ۸۰ نفر در کشور کم می شود، گفت : از آنجاییکه زمین های شالیزاری قابلیت انجام کشت مجدد و کشت دانه روغنی کلزا را دارد، درآمد کشاورزی نیز افزایش می یابد.
شهیدی فر وضعیت سبز شالی و آب روان رودخانه های استان مازندران برای آبیاری شالیزار ها را مطلوب ارزیابی کرد و بیان داشت: امسال هنوز چاه های کشاورزی استان بر خلاف سال قبل ،روشن نشده است.
مازندران سالانه با کشت ۲۱۵هزار هکتار شالی و تولید بیش از ۹۵۰هزار تن برنج سفید ، ۴۲درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
مازندران ۴۶۰هزار هکتار زمین زراعی و باغی داردو سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می کند.

نظر بدهید