پرداخت ۵۰۰ میلیارد تومان از خسارت‌های سال زراعی گذشته

پرداخت ۵۰۰ میلیارد تومان از خسارت‌های سال زراعی گذشته

با حمایت‌های سازمان مدیریت برنامه‌ریزی و بودجه کشور تاکنون رقم ۵۰۰ میلیارد تومان از خسارت‌های مربوط به کشاورزانی که محصول شان را بیمه کرده بودند، پرداخت شده است.

قائم‌مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی در گفت‌وگو با ایاگنا درباره وضعیت خسارت‌های سال جاری گفت: با پیگیری‌های انجام‌شده از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان بابت بدهی‌های معوقه صندوق بیمه محصولات کشاورزی دریافت و به خسارت‌دیدگان پرداخت شد و بدین‌ترتیب کل خسارت سال گذشته پوشش داده شد.

محمدابراهیم حسن‌نژاد افزود: پرداخت خسارت‌های مربوط به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان امسال به‌صورت ویژه بود، به‌گونه‌ای که تا مهرماه سال جاری ۱۲۰ میلیارد تومان خسارت به مرغداران پرداخت شد.

وی بیان کرد: از آنجا که پرداخت غرامت به خسارت‌دیدگان در سال‌های اخیر با تأخیر روبه‌رو بوده است، بیمه سال آینده بهره‌برداران بخش کشاورزی را بدون پرداخت حق بیمه از سوی کشاورزان صادر کردیم تا طلب آن‌ها از این طریق تهاتر شود.

حسن‌نژاد ادامه داد: ما به‌عنوان شرکت صندوق بیمه از محل حق بیمه‌ها خسارت‌های مربوطه را پرداخت می‌کنیم و از آنجا که ۷۰ درصد حق بیمه از سوی دولت و ۳۰ درصد از سوی کشاورزان پرداخت می‌شود، بدین‌ترتیب هنوز از محل دولت مبلغی به این صندوق پرداخت نشده است.

وی عنوان کرد: دولت دارای مشکلات اعتباری است، به‌گونه‌ای که به‌تازگی توانسته است پول گندمکاران را تسویه کند؛ بنابراین صندوق بیمه نیز تلاش می‌کند تا بدین‌ترتیب شرمنده کشاورزان نشده و حق بیمه‌ای را بابت سال آینده از آن‌ها دریافت نکند.

صدور بیمه‌نامه برای بیش از ۱۹ میلیون قطعه طیور تاکنون

قائم‌مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی یادآور شد: در سال جاری بخشی از غرامت‌های مربوط به محصول کلزا پرداخت شده و خسارت‌های مربوط به آنفلوآنزا نیز تاکنون به مرغداران آسیب‌دیده پرداخت شده است.

حسن‌نژاد تأکید کرد: صدور بیمه‌نامه‌هایی که قرار است از طریق تهاتر اعمال شود، در حوزه زراعت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بوده که پیش‌بینی می‌شود روزانه ۵۰ هزار هکتار اضافه شود و به چهار میلیون هکتار برسد.

وی خاطرنشان ساخت: در حوزه باغبانی نیز برای ۲۷ هزار هکتار باغ بیمه‌نامه صادر شده که پیش‌بینی می‌شود به ۵۰۰ هزار هکتار برسد.

حسن‌نژاد اضافه کرد: بیمه در حوزه دام و طیور متفاوت بوده و همزمان با پرداخت حق بیمه از سوی مرغداران انجام می‌شود که در این زمینه نیز تاکنون برای بیش از ۱۹ میلیون قطعه بیمه‌نامه صادر شده است.

از بین رفتن کل محصولات کشاورزی با بیمه ارزان پا به عرصه گذاشت

قائم‌مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی از ایجاد بیمه جدید با قیمت پایه برای کشاورزان کم‌بضاعت خبر داد و اظهار کرد: این بیمه در زمانی پرداخت غرامت می‌کند که کل محصول کشاورزان از بین برود و در مقابل بهای کمی بابت حق بیمه از بهره‌برداران دریافت می‌شود.

به گفته حسن‌نژاد، برای کاهش محصول، بیمه پایه نمی‌تواند مبلغی را به بهره‌برداران پرداخت کند و تنها در زمان از بین رفتن کل محصول غرامت پرداخت می‌کند.

وی در پایان درباره خسارت‌های پرداخت‌شده به زلزله‌زدگان کرمانشاه و شهرستان‌های اطراف گفت: در هشت شعبه استان کرمانشاه، بیمه‌گذار صندوق بیمه محصولات کشاورزی وجود دارد که تاکنون حدود چهار میلیارد تومان خسارت به این بهره‌برداران پرداخت شده است.

نظر بدهید