کمبود انبار مشکل اصلی ذرت برای ورود به بورس در جنوب کرمان

کمبود انبار مشکل اصلی ذرت برای ورود به بورس در جنوب کرمان

با وجود آنکه قرار است امسال محصول ذرت منطقه جنوب کرمان وارد بورس شود، اما کمبود انبارهای استاندارد مشکلی است که لازم است هرچه سریع‌تر حل شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جنوب کرمان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری با اعلام این خبر گفت: سطح زیر کشت ذرت در این استان از ۲۲ هزار هکتار به ۱۸ هزار هکتار رسیده است و پیش‌بینی می‌شود شاهد برداشت ۸۰ هزار تن محصول از ابتدای آذرماه سال جاری باشیم.

اسلام شاهرخی افزود: پیش‌بینی می‌شود از سطح فوق هشت تا ۹ هزار هکتار ذرت دانه‌ای و دو تا سه‌هزار هکتار ذرت علوفه‌ای برداشت شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال برای نخستین‌بار قرار است ذرت تولیدشده در منطقه در بورس کالا عرضه شود که بزرگ‌ترین مشکل موجود، کمبود انبار در ایستگاه‌های ذرت‌خشک‌کنی است.

شاهرخی ادامه داد: قرار است تا آغاز زمان برداشت ذرت، ایستگاه‌ها به انبارهای مناسب و استاندارد تجهیز شود.

وی تصریح کرد: امیدوارم که تا آغاز فصل برداشت، انبارهای مناسب و استاندارد برای محصول قابل عرضه به بورس آماده شود.

کنجد برای روغن‌گیری باید به گلستان و یزد حمل شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی جنوب کرمان از کشت طرح استمرار پیاز و سیب‌زمینی خبر داد و یادآور شد: کشت پیاز و سیب‌زمینی طرح استمرار به‌دلیل گرم بودن هوا در شهریورماه با تأخیر همراه بود، اما وضعیت تولید در حال حاضر مناسب است.

شاهرخی تأکید کرد: کشت حبوبات برای اصلاح خاک و کشت دانه‌های روغنی و ارزن در استان رو به افزایش است.

وی اظهار داشت: سطح زیر کشت دانه روغنی کنجد ۹ هزار هکتار است که پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۵ هزار تن محصول برداشت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جنوب کرمان گفت: بخش اعظمی از دانه روغنی کنجد به کارگاه‌های روغن کشی استان‌های یزد و گلستان حمل می‌شود.

شاهرخی همچنین افزود: منطقه جنوب کرمان پتانسیل خوبی برای تولید و تبدیل محصولات کشاورزی دارد، اما به‌دلیل شرایط خاص آب و هوایی و پایین بودن ارزش افزوده اراضی، سرمایه‌گذاری اندکی در این بخش انجام شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ارزش افزوده سرمایه‌گذاری نسبت به کلان‌شهرها پایین است، اما در برنامه داریم که در منطقه قلعه‌گنج کارخانه استحصال روغن ایجاد شود./

نظر بدهید