یک پیشنهاد برای پُرپول‌شدن جیب ۱۵۰هزار پسته‎کار

یک پیشنهاد برای پُرپول‌شدن جیب ۱۵۰هزار پسته‎کار

یک تولیدکننده پسته با ابراز اینکه در بازار سنتی افراد خاصی محصول پسته خرده‌مالکان را جمع‌آوری و به صادرکننده می‌فروشند، گفت: کوتاه‌شدن دست واسطه‌ها به‌واسطه عرضه این محصول در بورس کالا به شفافیت و واقعی‌تر شدن روند قیمت‌ها کمک ‌می‌کند.

به گزارش ایاگنا در بازار سنتی پسته گروه‌ها و افراد خاصی فعال هستند که محصول حدود ۱۵۰هزار خرده‌مالک را از روستاها جمع‌آوری کرده و به صادرکننده می‌فروشند؛ از این رو اگر بورس کالا بتواند شرایطی را فراهم کند که دست واسطه‌ها از بازار پسته کوتاه شود، ضمن افزایش سود باغدار به شفافیت معاملات و واقعی‌تر شدن قیمت‌ها کمک زیادی می‌کند.

بر این اساس توسعه نظام انبارداری در حوزه بورس‌های کالایی از آن جهت حائز اهمیت است که این اعتقاد وجود دارد در بورس‌های اوراق بهادار اگر تالار معاملاتی باعث حضور معامله‌گران بیشتری می‌شود در بورس‌های کالایی، وجود انبار و مکانیسم قبض انبار، توسعه بورس کالا را در پی دارد.

در حوزه محصولات کشاورزی نیز این موضوع به‌دلیل فصلی بودن تولید محصولات و لزوم انباشت و جلوگیری از ازدیاد عرضه به‌ویژه در زمان برداشت اهمیت ویژه‌ای دارد.

ضمن اینکه شرایط نگهداری محصولات کشاورزی بیش از سایر رینگ‌ها بر استفاده از انبارهای دارای استانداردهای مشخص و تعریف‌شده تأکید می‌کند که بایستی برای توسعه معاملات این حوزه به آن توجهی خاص داشت.

بر این اساس یکی از محصولاتی که وجود انبارهای استاندارد برای آن حائز اهمیت است، محصول پسته است که مهم‌ترین محصول کشاورزی ایران در حوزه صادرات بوده و ارزآوری بالایی برای کشور به‌همراه دارد، این در حالی است که نبود انبارهای استاندارد، یکی از عواملی است که در زمان برداشت محصول موجب افزایش میزان عرضه در بازار شده و تأثیر محسوسی بر قیمت‌ها اعمال می‌کند.

این در حالی است که با توسعه نظام انبارداری در کشور می‌توان در طول سال و به‌تناسب تقاضای موجود در بازار اقدام به عرضه محصول کرد، ضمن اینکه با این اقدام، باغداران مجبور نیستند محصول خود را به هر قیمتی به دلالان و واسطه‌های فعال در بازارهای سنتی بفروشند و برمبنای گواهی سپرده کالایی یا همان قبض انبار، می‌توانند ضمن معامله محصول خود بدون حضور واسطه، از امکان تأمین مالی نیز برخوردار شوند.

پیش‌بینی‌ها از برداشت پسته محقق نشد

در همین راستا، یک تولیدکننده پسته در کشور در گفتگو با ایاگنا بر لزوم توسعه انبارهای استاندارد برای نگهداری پسته تأکید کرد و اظهار داشت: در حال حاضر انبارهای موجود ظرفیت به‌مراتب پایین‌تری نسبت به میزان محصول برداشت‌شده دارد؛ به‌طوری که انبارهای فعلی ظرفیت انبار حدود چهار هزار تن پسته را دارد؛ در حالی که ممکن است حدود ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار تن پسته بدون انبار بماند؛ از این رو لازم است تا نظام انبارداری در بازار پسته توسعه یابد که در این زمینه به کمک بورس کالا برای افزایش تعداد و ظرفیت انبارها نیازمندیم.

رضا نظری درخصوص وضعیت برداشت امسال و کیفیت محصول باغداران گفت: در سال جاری، پیش‌بینی‌هایی که از میزان برداشت پسته وجود داشت، به‌طور کامل محقق نشد و میزان پسته دهن‌بست با افزایش مواجه گردید؛ از این رو انتظارات قدری به واقعیت نرسید.

تأثیر رشد نرخ ارز در کاهش صادرات

وی در خصوص انتشار اخباری مبنی بر کاهش صادرات پسته ایرانی در بازارهای جهانی افزود: در برداشت امسال درختان پسته خوشه‌آوری مناسبی نداشتند و به همین دلیل باغداران با برآورد اینکه در سال آینده با کمبود پسته مواجه هستند، عرضه خود را کاهش دادند که در همین راستا شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی میزان صادرات پسته بودیم.

این فعال بازار پسته ادامه داد: کنار کمبود عرضه توسط کشاورزان و نگهداری حجمی از محصول برای سال آینده، افزایش نرخ ارز نیز در کاهش صادرات اثرگذار بوده؛ زیرا باغدار با انتظار برای افزایشی بودن نرخ دلار در کشور، از عرضه خودداری می‌کند تا در ماه‌های آتی محصول خود را به‌قیمت بالاتری بفروشد.

وی راه‌اندازی بازار پسته در بورس کالا را یک اقدام مثبت خواند و گفت: این بازار موجب افزایش شفافیت قیمت‌ها و معاملات این محصول ارزآور شده و می‌تواند در کوتاه شدن دست واسطه‌ها و دلالان از بازار پسته کمک‌کننده باشد.

نظری به اهمیت و لزوم فرهنگ‌سازی و آشنایی باغداران و کشاورزان با مزایای بورس پرداخت و گفت: متأسفانه کشاورزان هنوز به‌طور کامل با بستر بورس کالا و مزایای آن آشنا نیستند، ضمن این‌که در بازار پسته، اکثر تولیدکنندگان خرده‌مالکانی هستند که محصول خود را به واسطه‌ها می‌فروشند، از این رو لازم است تا اقداماتی جهت آشنایی و اطلاع‌رسانی لازم با بورس کالا صورت گیرد.

وی با بیان اینکه کیفیت پسته ایرانی به‌مراتب بالاتر از محصول تولیدی آمریکاست، اظهار کرد: با وجود کیفیت بالاتر پسته ایرانی، حجم تولید در آمریکا بالاتر از تولید ایران است، از این رو قیمت گذاری هم‌اکنون در اختیار آمریکا است. در این رابطه سه عامل عرضه و تقاضا، قیمت جهانی و نرخ ارز در قیمت گذاری تأثیرگذار هستند که در خصوص عامل اول بورس کالا می‌تواند بستر معاملاتی شفاف را برای آن فراهم کند.

این تولیدکننده پسته در خاتمه سخنان خود با اشاره به حضور ۱۵۰هزار نفر خرده‌مالک در حوزه تولید پسته گفت: در بازار سنتی پسته گروه‌ها و افراد خاصی فعال هستند که محصول خرده‌مالکان را از روستاها جمع‌آوری کرده و به صادرکننده می‌فروشند؛ از این رو اگر بورس کالا بتواند شرایطی را فراهم کند که دست واسطه‌ها از بازار پسته کوتاه شود، ضمن افزایش سود باغدار، به شفافیت معاملات و واقعی‌تر شدن روند قیمت‌ها کمک زیادی می‌کند.

نظر بدهید