۵۰۰ میلیون دلار برای آبیاری تحت فشار

۵۰۰ میلیون دلار برای آبیاری تحت فشار

معاون دفتر توسعه سامانه‌های نوین آبیاری معاونت آب و خاک امروز  درباره موافقت نمایندگان مجلس در صحن علنی برای اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه برای طرح‌های آبیاری تحت فشار به بخش خصوصی و تعاونی گفت: پروژه‌های مشارکتی که به‌صورت گروهی و تجمیع بهره‌برداران انجام می‌شود، از اولویت‌های این معاونت است.

علی گرجی افزود: اجرای سامانه‌های آبیاری تحت فشار در باغ‌ها و اراضی کشاورزی از ۲۵ سال گذشته آغاز شده و تاکنون در سطحی معادل ۱٫۵ میلیون هکتار تجهیز انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: انجام طرح‌های آبیاری تحت فشار با قوت خود باقی است و زمانی که اعتباری تزریق می‌شود، پروژه‌های مربوط به آبیاری تحت فشار سرعت می‌گیرد.

گرجی ادامه داد: از محل صندوق توسعه ملی در گذشته اعتباری برای توسعه شبکه‌های آبیاری در رودخانه‌های مرزی اختصاص یافت و در بخش سامانه‌های آبیاری تحت فشار نیز مبلغ ۵۰۰ میلیارد دلار اختصاص یافته که قرار است به بخش خصوصی و تعاونی‌های کشاورزی تعلق گیرد تا طرح‌های آبیاری تحت فشار را به انجام برساند.

وی تصریح کرد: تا به امروز مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران و کشاورزانی که طرح‌های آبیاری تحت فشار را به انجام رسانده‌اند، بدهکار هستیم که امید می‌رود در سال جاری با اختصاص مناسب اعتبارات، این طرح‌ها شتاب بگیرد.

گفتنی است، نمایندگان مجلس امروز در نشست علنی پارلمان و در ادامه بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور تبصره چهار این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند که به موجب آن بخشی از اهداف مندرج در قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسه‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری و اختراعات مصوب پنجم آبان‌ماه ۱۳۸۹ به‌ویژه تبصره (۲) ماده (۵) قانون مذکور، معادل ریالی مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی بابت حمایت از این شرکت‌ها اختصاص می‌یابد.

همچنین نمایندگان مقرر کردند که از صندوق توسعه ملی به‌صورت تسهیلات مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات در اختیار بانک کشاورزی قرار گیرد تا صرفاً برای طرح‌های آبیاری تحت فشار به بخش خصوصی و تعاونی‌ها پرداخت شود که این اعتبار طی هشت سال از محل عواید اجرای طرح به صندوق توسعه ملی بازپرداخت شود و تضمین آن نیز بر عهده دولت است

نظر بدهید