۶۰ درصد افزایش تولید بذر گندم در هرمزگان

۶۰ درصد افزایش تولید بذر گندم در هرمزگان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : کشاورزان هرمزگانی در سالجاری موفق به تولید دو هزار و ۸۰۰ تن بذر گندم شدند که در مقایسه با سال گذشته ۶۰ درصد رشد دارد.
وی نیاز سالانه هرمزگان به بذر گندم را دوهزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد و افزود: در تلاش هستیم تا در سال زراعی آینده سه نوع بذر جدید گندم با عملکرد بالا و مقاوم با شرایط آب و هوایی در استان کاشته شود.
مدرس خاطرنشان کرد: کشاورزان هرمزگان از ابتدای برداشت گندم (از اواخر فروردین ماه) تاکنون بیش از ۵۷ هزارتن گندم برداشت کرده اند که ۲۰ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال است .
وی با اشاره به ادامه داشتن برداشت گندم تا اوایل تیرماه، تصریح کرد: پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت بیش از ۵۸ هزار تن گندم برداشت شود.
در اطلاعات منتشره مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان سطح زیرکشت گندم در استان ۱۳ هزار هکتار است.
میزان برداشت محصول از هرهکتار مزرعه گندم در این استان چهار تن و ۲۰۰کیلوگرم عنوان شده است.
دراین اطلاعات تاکید شده که بیشترین سطح زیرکشت با بیش از ۱۱ هزار هکتار به شهرستان حاجی آباد اختصاص دارد و شهرستانهای رودان، میناب، بندرعباس، پارسیان، بندرلنگه و بستک در ردیف های بعدی قرار دارند.
در راستای حمایت از کشت محصولات اساسی همه ساله محصول برداشتی از گندم زارهای هرمزگان با نرخ تضمینی از بهره برداران خریداری می شود.
طبق اعلام معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی و براساس مصوبه شورای اقتصاد؛ قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی برای سال زراعی جاری ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم نیز ۱۳ هزار و ۶۸ ریال تعیین شده که در مقایسه با سال زراعی گذشته ۱۰ درصدافزایش یافته است.
دراین اطلاعات قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم جو در سال زراعی (۹۵-۹۴) نیز ۱۰ هزار و ۲۸ ریال اعلام شده است.
وسعت زمین های کشاورزی هرمزگان ۱۵۴هزار هکتار با برداشت سالانه دو میلیون و ۲۰۰هزارتن محصول باغی و زراعی (خارج از فصل) اعلام شده است.
از سوی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان بعنوان متولی فعالیت های کشاورزی چهار شهرستان رودان، میناب، بندرعباس و حاجی آباد بعنوان چهار قطب اصلی کشاورزی در این استان معرفی شده اند.

نظر بدهید