ارزآوری ۴۰ میلیون دلاری صادرات خرمای هرمزگان

ارزآوری ۴۰ میلیون دلاری صادرات خرمای هرمزگان

سید حسن حسینی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاوری  در گفت وگو با ایاگنا، اظهار کرد: هر سال در ماههای خرداد تا آبان، نزدیک به ۱۴۰هزارتن محصول از ۳۷ هزارهکتار نخلستان این استان برداشت می شود.

وی از پیارُم به عنوان مشهورترین رقم خرمای صادراتی نخلستان های استان که بیشترین وسعت سطح زیرکشت آن به شهرستان حاجی آباد اختصاص دارد نام برد و افزود: ارقام مضافتی، کریته وَ مرداسنگ نیز درجایگاه بعدی قرار دارند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از آلمهتری، مرداسنگ، شاهانی ، برحی ، خنیزی ، خاصویی ، کریته ، مجول و دیری به عنوان دیگر ارقام فراگیر در نخلستان های این استان نام برد.
وی با اشاره به اصلاح نخلستان های این استان به عنوان مهمترین طرح در دست اجرا مدیریت باغبانی اظهار داشت: با برنامه ریزی های به عمل آمده به مرور ارقام اقتصادی و بازار پسند جایگزین نخلستانهای فرسوده می شوند.
حسینی خاطرنشان ساخت: هم اکنون ۲۰هزار هکتار نخلستان درجه دو در شهرستان های رودان ، میناب ، بندرعباس وحاجی آباد وجود دارد که نیاز به جایگزینی دارند.
به گفته وی محصول درجه سه نخلستان های این استان نیز برای مصرف صنایع و همچنین خوراک دام (شتر) به صورت فله ای به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صادر می شود.
در اطلاعات منتشره سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان فصل برداشت خرمای این استان با رقم زودرس آلمهتری اواسط خردادماه اعلام شده که با برداشت پیارم و هلیلی آبان ماه پایان می یابد.
دراین اطلاعات از روسیه ، کانادا ، آمریکا ، استرالیا ، کشورهای آسیای میانه، مالزی، اندونزی و حاشیه خلیح فارس بعنوان کشورهای وارد کننده خرمای هرمزگان یاد شده است.
در اطلاعات انجمن خرمای هرمزگان نیز آمده است: سال کشاورزی ۹۵-۹۴ حدود ۲۸۸هزارتن محصول خرمای این استان به ارزش ۳۹میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.
این منبع افزوده است:۲۰درصد از محصول نخلستانهای هرمزگان صادر و ۸۰درصد مابقی مصرف داخلی دارد.
در نخلستان های هرمزگان ۵۰ رقم درخت نخل خرما با مزه و طعم های متفاوت از یکدیگر وجود دارد .
این انجمن سرانه مصرف خرما در داخل کشور ۱۲ کیلوگرم ، هرمزگان ۱۴ و جهان نیز ۱۰ کیلوگرم اعلام کرده است .
انجمن خرمای هرمزگان از بسته بندی مناسب، کیفیت بالا و بازاریابی مستمربا حضور در نمایشگاههای بین المللی مواد غذایی بعنوان پیش نیاز دستیابی به بازارهای صادراتی نام برده است.
فراوانی کلمه خرما در آیات قرآن مجید:
کلمه نخل و نخیل در ۲۰ آیه از قرآن کریم آمده طوریکه در هشت آیه نخل به تنهایی و در ۱۲ آیه دیگر در جمع میوه‌هایی مانند زیتون، انار و انگور، ذکر شده است.
افزون بر کلمه نخل نام نوعی درخت خرما به نام (لینه) در سوره «حشر آیه ۵» ، از رطب در سوره «مریم آیه ۲۵۵» نیز یاد شده درحالیکه در سوره «نحل آیه ۶۷» نوشیدنی فرآهم شده از خرما به عنوان رزق نیکو نام برده شده است.
قرآن کریم آدمیان را به اندیشه در خوشه‌های به هم پیچیده خرما و گونا‌گونی انواع آن فرا خوانده است (سوره رعد آیه۴، انعام آیه ۹۹، ق آیه ۱۰)، همچنین از انسان‌ها خواسته شده از اسراف و زیاده روی جلوگیری کنند (سوره انعام‌آیه ۱۴۱)، قرآن کریم باغ‌های سر سبز خرما را از آیات الهی(سوره یس آیه ۳۴) و از خرما به عنوان میوه‌ای بهشتی نام ‌برده است.

نظر بدهید