تجهیزسه هزار هکتار از زمین های کشاورزی قم به آبیاری نوین

تجهیزسه هزار هکتار از زمین های کشاورزی قم به آبیاری نوین

به گزارش خبرگزاری محمد رضا طلایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم روز سه شنبه در دیدار با آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور افزود: در حالی که در سال ۹۱ تنها ۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی استان با اعتبار۱۰ میلیارد ریال به شیوه های نوین آبیاری می شد، این رقم در سال ۹۴ به بیش از دو هزار و ۸۰۰ هکتار با اعتبار۲۳۰ میلیارد ریال رسید.
وی ادامه داد: ۵۰ درصد منابع آبی در اختیار کشاورزان قبل از رسیدن به گیاه از بین می رود که باید با استفاده از روش های نوین و سرمایه گذاری بخش خصوصی با این مشکل مقابله کرد و بهره وری زمین های کشاورزی را افزایش داد.
طلایی با اشاره لزوم مدیریت منابع آبی استان بیان کرد: امروز که آب شرب استان قم از طریق سرشاخه های دز تامین می شود اگر منابع آبی سد پانزده خرداد در اختیار کشاورزان قرار گیرد تا ۴۰ درصد مشکلات مرتبط با آب زمین های کشاورزی حل خواهد شد.
وی در ادامه گفت: در سال ۹۴ با برنامه ریزی های دقیق و منسجم، سند جامع و کاملی در بحث های توسعه یافتگی و شکوفایی بخش کشاورزی استان قم تدوین شد که با استفاده از نظر کارشناسان شاهد اجرای موارد آن خواهیم بود.
وی افزود: امسال در کنار تلاش های مجموعه جهاد کشاورزی، بارش های جوی و کاهش دمای هوا نیز به کمک کشاورزان آمد و باعث بالارفتن ظرفیت تولید محصول های زراعی شد.
طلایی با بیان محدودیت های منابع آبی در استان قم تصریح کرد: از دهه هفتاد تا کنون بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب به خاطر تامین آب شرب مردم قم و احداث سد از دسترس کشاورزان استان خارج و آب موجود در چاه ها مهمترین راه تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی استان شد، اما با این حال بر اساس برنامه پنج ساله و اصلاح روش های کشت و آبیاری، قرار است برداشت از منابع آبی زیر زمینی به خاطر حفظ سفره های موجود ۵۰ درصد کاهش یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: به منظور رعایت حقوق مردم، بیش از چهار هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان سند دار شد و این سندها در اختیار کشاورزان و بهره برداران قرار گرفت.
وی بیان کرد: هدف اصلی جهاد کشاورزی استان افزایش سطح زیر کشت نیست بلکه در برنامه ها بالابردن کیفیت محصول ها و افزایش تولید در حجم موجود دنبال می شود.
طلایی با بیان ظرفیت های استان قم در بخش کشاورزی گفت: وجود ایستگاه تحقیقاتی زیتون، تولید مازداد در بخش دام و طیور و همچنین افزایش بهره برداری از محصول گندم و جو در واحد هکتار نسبت به متوسط کشوری، از جمله مهمترین مزیت های کشاورزی این استان است.
همچنین در این دیدار مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: جهاد کشاورزی، هدف مهم استقلال اقتصادی که متناسب با سیاست های اقتصاد مقاومتی است را دنبال می کند.
حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر صالح آبادی افزود: جهاد کشاورزی با حضور در مناطق محروم تمام توان خود را برای خدمت رسانی به مردم به کار گرفت و در طول این سال ها خدمت های بسیاری را به نظام اسلامی ارائه کرد.

نظر بدهید