شالیکاران در مورد فروش برنج نگرانی نداشته باشند

شالیکاران در مورد فروش برنج نگرانی نداشته باشند

محمود حجتی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح های تجهیز اراضی کشاورزی شهرستان لاهیجان در گفت وگوبا خبرگزاری بیان کرد: کشاورزان نباید از عدم فروش برنج که مهرماه وارد کارخانه های شالیکوبی شده، نگرانی داشته باشند زیرا هنوز وقت کافی برای فروش وجود دارد و حتما برنج آنها به فروش خواهد رفت.

وی خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با نظام تعرفه، سیاست هایی را دنبال می کند تا تعادل بین واردات، تقاضا و تولید برنج ایجاد و نگرانی کشاورزان رفع شود.
حجتی در توضیح سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی در مورد فروش برنج افزود: حجم رقم های وارداتی برنج در مقابل حجم مصرف برنج داخلی، قابل توجه نیست و نزدیک ۷۰ درصد برنج مصرفی، در داخل کشور تولید می شود و باید در سطح بازار ، تقاضای عمومی رصد شود ضمن آنکه سیاست های دولت نگرانی عرضه و تقاضای کل را مدیریت می کند.
وی به بازدید از چند طرح تجهیز اراضی کشاورزی لاهیجان اشاره و اضافه کرد: در سفر رئیس جمهوری به گیلان مصوب شد که سالانه، ۱۰ هزار هکتار از اراضی استان و در یک دوره پنج ساله، معادل ۵۰هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان، تجهیز و نوسازی شود که در این سالها این تعهد به خوبی انجام شده است.
به گفته حجتی، دولت نیز تعهداتش را در مورد طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری شمال کشور انجام داده و امسال تجهیز حدود هفت هزار هکتار از اراضی درحال اجراست.
وی درباره فواید و آثار تجهیز اراضی برای بهره برداران اظهار داشت: این کار بیشترین تاثیر را در رابطه با نظام آبیاری، مدیریت و مکانیزاسیون دارد؛ اراضی تجهیز شده اشکال هندسی می یابند، زهآب ها بخوبی بویژه در آبیاری تخلیه شده و دسترسی به هر زمینی آسان می شود.
وزیر جهاد کشاورزی در خاتمه گفت: طرح تجهیز اراضی، مقدمات کشت دوم را نیز فراهم می سازد و با تقویت این مهم، درآمد تکمیلی در کنار درآمد تک محصولی برنج برای کشاورزان ایجاد خواهد شد.
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفر به گیلان، از طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری روستای فتوپشته بخش رودبنه لاهیجان بازدید کرد. این طرح با قرارداد اولیه ۱۰میلیارد و ۸۸۰میلیون ریال در حال اجراست.
شهرستان لاهیجان با دو بخش مرکزی و رودبنه، در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و از ۲۳هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی شالیزاری آن، حدود ۱۹هزار هکتار برای اجرای طرح تجهیز و نوسازی آماده است که تاکنون ۱۳ هزار هکتار آن انجام شده است.
بیش از ۳۱۷ هزار بهره بردار در ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری گیلان فعالیت دارند و سالانه حدود یک میلیون و ۱۶۰ تن شلتوک به دست می آورند که از این میزان، حدود ۷۵۰ تن برنج سفید با کیفیت بدست می آید.
بازدید از پروژه های شاخص بخش کشاورزی در شهرستان های آستانه اشرفیه، لنگرود و رودسر در شرق استان گیلان، از دیگر برنامه وزیر جهاد کشاورزی است.

نظر بدهید