نصب بیش از ۲ هزار کنتور هوشمند در چاههای کشاورزی همدان

نصب بیش از ۲ هزار کنتور هوشمند در چاههای کشاورزی همدان

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: براساس طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تاکنون حدود ۲ هزار و ۲۷ دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه های کشاورزی استان همدان نصب شده است.

مرتضی عزالدین روز یکشنبه در نشست اعضای شورای حفاظت از منابع آبی استانداری همدان افزود: در مدت اجرای این طرح در مجموع ۲ هزار و ۷۳۰ دستگاه کنتور الکترو مغناطیس و حجمی بر روی چاه های صنعتی و کشاورزی دیزلی و شرکت های آب و فاضلاب روستایی و شهری نصب شده است.
وی از تعهد استان در نصب ۲ هزار و ۱۳۰ کنتور در سالجاری خبر داد و گفت: سیاست های نصب کنتور در کشور تغییر کرده است با این وجود امسال ۲۳۱ دستگاه از کنتورهای قبلی نصب شده و در سال گذشته نیز ۷۴۷ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی استان نصب شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای همدان درباره اقدامات انجام شده در راستای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نیز گفت: تهیه بروشورها و پوسترهای آموزشی، نشست دوره ای با بهره برداران منابع آب در شهرستان ها، اعضای امور صنفی، کشاورزان، شوراها و تعاونی ها و نشست با مقامات قضایی و انتظامی استان از جمله اقدامات مطلوب شرکت آب منطقه ای در زمینه اطلاع رسانی بوده است.
وی نشست با مقامات اجرایی استان همدان و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان، نشست با روحانیون و انعقاد تفاهم نامه سه ساله با حوزه علمیه همدان ، نشست با اعضای ستاد سیاست گذاری ائمه جمعه همدان و تهیه انیمیشن های مرتبط با آب برای پخش از شبکه استانی را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد.
پروژه نصب کنتورهای هوشمند آب و برق در چندسال اخیر در راستای حفاظت و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی با اولویت دشت های ممنوعه استان اجرایی شده است.
با توجه به اینکه استان همدان در حال حاضر در وضعیت تنش آبی قرار دارد و وضعیت آب در همدان نگران کننده است یکی از راه های کنترل مصرف آب در حوزه کشاورزی نصب کنتورهای هوشمند و یا حجمی بر روی چاه های کشاورزی است.
نصب کنتور هوشمند آب و برق به منظور اندازه‌گیری دقیق و همزمان میزان آب برداشتی و برق مصرفی چاه ها پیش بینی شده است که نسبت به کنتورهای مکانیکی از دقت بالایی برخوردار است.
۱۲ هزار و ۳۵۲ حلقه چاه کشاورزی در استان همدان وجود دارد که ۱۱ هزار و ۴۲۲ مورد دارای پروانه بهینه و ۹۲۴ مورد دارای مجوز حفر هستند.

1 نظر

نظر بدهید